Najave

Članci

Ekološkim svjetiljkama protiv svjetlosnog onečišćenja

ZAGREB - Sustav javne rasvjete treba biti stavljen pod zakonsku kontrolu kako bi se spriječile štetne posljedice koje na okoliš ima nekontrolirana rasvjeta, smatraju u HSS-u koji je nedavno u saborsku proceduru poslao prijedlog zakona o svjetlu. Cilj tog zakona bilo bi smanjenje svjetlosnog onečišćenja, zaštita prirode, povećanje sigurnosti prostora u kojem borave ljudi i poboljšanje kvalitete astronomskih opažanja. Kako nam je kazao HSS-ov zastupnik Željko Ledinski, stranka se na predlaganje tog zakona odlučila stoga što Zakon o zaštiti okoliša predviða donošenje posebnih propisa za pojedine segmente zaštite okoliša. »Mi smo odabrali jedan od tih segmenata, a to je svjetlo jer se postavlja sve više svjetlećih objekata koji prostor onečišćuju svjetlom. Želimo da svjetlosno onečišćenje bude što manje«, ističe Ledinski.

Svjetlosnim onečišćenjem se smatra svako rasvjetljavanje umjetnim svjetlom koje dopire izvan područja rasvjetljavanja, a posebno svjetlost usmjerena prema nebu. Takva svjetlost, osim u iznimnim slučajevima, bila bi zabranjena, a zabranile bi se i svjetiljke koje stvaraju provalno svjetlo, odnosno ono koje ulazi na tuði posjed.
HSS predlaže da se za vanjsko rasvjetljavanje u pravilu koriste 'ekološke' svjetiljke te da se rasvjetljavanje javnih površina nakon 23 sata prekine ili smanji na polovicu. Cestovna rasvjeta ne bi smjela proizvoditi provalno svjetlo, odnosno ne bi smjela svijetliti u prostor izvan prometnice, a posebno ne u pročelja zgrada. Pročelja crkava i drugih objekata kulturne baštine mogla bi biti osvjetljavana isključivo tako da snop svjetla bude usmjeren na taj objekt. Ekološke svjetiljke obvezno bi se koristile i u svjetlećim reklamama koje ne bi smjele bliještati i ne bi se smjele postavljati u blizini autocesta ili u rijetko naseljenim mjestima. Bude li zakon prihvaćen, HSS predlaže različite rokove u kojima bi se sadašnje svjetiljke prilagodile novim pravilima pa bi neke morale biti zamijenjene novima do početka 2009., a neke do 2011. godine. Ledinski upozorava da nekontrolirana rasvjeta štetno utječe na biljke i životinje. Svjetlosno onečišćenje loše utječe i na sisavce kojima se remeti termin razmnožavanja i dojenja.

Umjetno svjetlo štetno i za ljude
U HSS-u upozoravaju i na štetne posljedice svjetlosnog onečišćenja za ljude jer se zbog spavanja pod umjetnim svjetlom povećava opasnost od tumora, nervoze i stresa. HSS ističe da će zakon pridonijeti i uštedi struje i imati gospodarske koristi za proizvoðače ekoloških svjetiljki.
Marijan Lipovac


Povratak na vrh stranice

članak ispred Povratak na najavnu stranicu WWW arhiva Elektronsko izdanje članak iza

Tražite posao...

Croatian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Yiddish