Najave

Svi poljoprivrednici dobivaju e-iskaznicu


Ministarstvo poljoprivrede do kraja travnja planira raspisati natječaj za gradnju novog upravljačko-informacijskog sustava i izradu e-poljoprivredne iskaznice, što će objediniti sve moguće podatke o poljoprivrednicima te s jedne strane njima olakšati procese dobivanja potpora, a s druge omogućiti državi jaču i efikasniju kontrolu.

 

E-poljoiskaznica, koja bi u funkciji trebala biti sljedeće godine, bit će službeni dokument hrvatskih poljoprivrednika, izgledat će poput sadašnje osobne iskaznice i imat će mogućnost digitalnog potpisa, što omogućuje poljoprivrednicima dobivanje poticaja bez odlaska na šalter, a nova analitička platforma integrirat će sve baze Ministarstva poljoprivrede.

Povezivanje

Nova poljoprivredna iskaznica, koja će zamijeniti postojeće tri - zelenu poljoprivrednu karticu, karticu plavog dizela i karticu za pesticide, izdavat će se nositeljima ili odgovornim osobama poljoprivrednih gospodarstava. Imat će elektronički kontaktni čip, beskontaktni čip i magnetsku traku za pohranu podataka. Pristup elektroničkom dijelu bit će autoriziran i ostvarivat će se korištenjem PIN-a za identifikaciju i PIN-a za elektronički potpis. Uz osnovnu namjenu povezivanja na sve aplikacije Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, iskaznica će se koristiti i za druge namjene, poput autentifikacije na računalo i različite poslovne aplikacije te za elektronički potpis dokumenata, e-maila i različitih elektroničkih obrazaca.

 

 - Uspostava tog sustava omogućit će svim subjektima u sustavu poljoprivrede jedinstvenu identifikaciju, jednostavnije i brže obavljanje svih administrativnih aktivnosti i uvid u trenutačne statuse izvršenja njihovih obveza, ali i obveza Ministarstva, poput obrade ili isplate zahtjeva. Iskaznica će donijeti znatne uštede upravljačkom tijelu i poljoprivrednicima, ali i ostalim tijelima javne ovlasti te uvesti nove funkcionalnosti, poput e-potpisa - objasnio je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.

Poljoprivrednici će pristupati elektroničkim uslugama putem interneta korištenjem šifriranog komunikacijskog kanala. Najvažniji je dio projekta uspostava jedinstvenog upravljačko-informacijskog sustava.

Skladište podataka

U resornom ministarstvu ističu da će se proces gradnje sustava provoditi u fazama, a prva faza, koja će se realizirati tijekom 2020., obuhvaća razvoj rješenja za potpuno elektroničko podnošenja zahtjeva za potporu, uspostavu funkcionalnosti elektroničkog potpisivanja te sustav za korištenje plavog dizela i evidenciju uporabe pesticida. Uspostavom elektroničkog podnošenja zahtjeva za izravnu potporu putem iskaznice s elektroničkim potpisom rasteretit će se sustav Agencije za plaćanja pri podnošenju zahtjeva, kojih je svake godine oko 110.000, te će se na taj način osigurati brža isplata potpora, a Ministarstvo će imati potpunu kontrolu nad svim procesima.

U sklopu projekta izradit će se registar poljoprivrednih subjekata koji će integrirati podatke iz upisnika poljoprivrednika, upisnika obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, vinogradarskog i ekološkog registra te fitosanitarnog registra, pri čemu će se nadograditi informacijski sustav Agencije za plaćanja (ISA), fitosanitarni informacijski sustav (FIS) i integrirati sustav za korištenje plavog dizela.

Buduća platforma, pošto se izvedu sve faze, modelirat će se iz postojećih sustava i obuhvaćati fondove, vrste potpora, vrste uporabe, kulture koje su predmet potpora, prostorne lokacije, podatke o poljoprivrednim gospodarstvima, socio-ekonomske, demografske i geografske podatke, podatke o korištenju državnog i privatnog zemljišta, zaštitnim sredstvima i podatke o pravima za povlačenje plavog dizela.

Goran Penić, Novac.hr

Tražite posao...

Croatian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Yiddish